FDA zmienia status popularnych podgrzewaczy do tytoniu

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zmieniła status popularnych podgrzewaczy do tytoniu, IQOS, z „braku zagrożenia dla zdrowia publicznego” na „wyrób tytoniowy zmodyfikowanego ryzyka”. Oznacza to, że FDA uznaje, iż podgrzewacze te stwarzają mniejsze ryzyko szkody dla użytkowników niż papierosy.

Decyzja FDA oparta jest na dowodach naukowych, które wskazują, że IQOS emituje mniej szkodliwych substancji niż papierosy. Wynika to z faktu, że IQOS podgrzewa tytoń zamiast go spalać. Dym papierosowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, z których wiele jest toksycznych. Gdy tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, aż 95% tych substancji chemicznych nie jest uwalnianych do powietrza.

Zmiana statusu pozwoli producentowi IQOS na aktywne promowanie podgrzewacza jako realnej i mniej szkodliwej alternatywy dla papierosów. Dzieje się tak, ponieważ FDA uważa, że promowanie mniej szkodliwych wyrobów tytoniowych leży w interesie zdrowia publicznego. Innymi słowy, palacze w USA mają prawo wiedzieć, że IQOS jest zupełnie innym (i mniej szkodliwym) produktem niż papierosy. Oczywiście FDA nie „zaleca” ani nie „zatwierdza” używania wyrobów tytoniowych. Uznaje jednak, że IQOS jest lepszą alternatywą dla palaczy, którzy nie są w stanie lub nie chcą rzucić palenia.

Czym jest IQOS?

IQOS to popularny podgrzewacz do tytoniu produkowany przez firmę Philip Morris International. Podgrzewa on tytoń zamiast go spalać, co skutecznie chroni przed substancjami trującymi znajdującymi się w tradycyjnych papierosach.

IQOS szkodliwość